Projekt Raspberry Pi Weather

Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej w Jabłonnie dzięki zaangażowaniu rodzica jednego z uczniów klasy drugiej naszej szkoły przystąpiła do światowego projektu o nazwie Raspberry Pi Weather Station przygotowanego przez fundację Raspberry Pi (Wielka Brytania).

Fundacja Raspberry Pi to organizacja non-profit, której celem jest promowanie nauki podstaw techniki komputerowej w szkołach. Fundacja powstała w Maju 2009 roku w Cambridgeshire, Wielka Brytania. W roku 2011 Fundacja zaprojektowała i zaczęła masowo produkować tani w kupnie i utrzymaniu komputer jednoukładowy Raspberry Pi. Do chwili obecnej wyprodukowano 10 milionów sztuk. Raspberry to innowacyjność i kreatywność, wychodzenie poza utarte ścieżki, jego możliwości są wprost nieograniczone.

Raspberry pozwala poznać jak komputery działają naprawdę. Pozwala dotrzeć do prawdziwych korzeni: aż do poziomu czystej elektroniki. Pozwala konstruować nowe urządzenia, ożywiać pasywne i zamknięte zabawki rozszerzając je o nowe funkcje lub zastosowania. Ograniczeniem jest tylko ludzka wyobraźnia. Rapberry Pi działa jako komputer biurkowy (pod kontrolą Raspbiana), odtwarzacz medialny, emulator klasycznych gier konsolowych (RetroPie) czy steruje automatyką domową. Entuzjaści budują z jego pomocą najróżniejsze urządzenia, wysyłają w kosmos (projekt AstroPi), poprzez oceany (FishPi), konstruują najdziwniejsze roboty.

Pośród zgłoszonych szkół wybrano 1000 z całego świata między innymi naszą szkołę jako jedyną z województwa mazowieckiego. Fundacja przesłała do szkół bezpłatne zestawy do samodzielnego montażu stacji pogodowej. Stacja pogodowa posiada szereg czujników: temperatury, wilgotności, ciśnienia atmosferycznego, siły wiatru, kierunku wiatru, czujnik jakości powietrza oraz czujnik deszczu. Dane zbierane przez Komputer Raspberry PI są wysyłane do globalnej bazy danych (Oracle). Będą one udostępniane uczniom oraz instytucjom akademickim dla dowolnych projektów naukowych. Złożenie oraz udostępnienie stacji oraz wyników jej pracy pozwoli uczniom zapoznać się z budową, działaniem komputera jednoukładowego Raspberry Pi czujników pogodowych oraz sposobami zbierania danych. Ostatnim najtrudniejszym etapem będzie poznanie struktury bazy danych w której będą zapisywane wyniki pracy Stacji Pogodowej.

W oparciu o dane ze stacji o oraz innych rozsianych po całym świecie będzie można opracować prognozy pogody i śledzić jej zmiany w naszej okolicy oraz innych dowolnych miejscach na Ziemi.

Dzięki temu projektowi uczniowie naszej szkoły będą mogli rozwijać kompetencje informatyczne, a jednocześnie wykorzystywać zgromadzoną wiedzę na lekcjach przyrody.

dyrektor Jolanta Braun

Odczyty ze stacji pogodowej

Jakość powietrza, temperatura powietrza i ziemi oraz wilgotność.

Ciśnienie powietrza i opad deszczu.

Kierunek i prędkość wiatru.